Makalecin - Güncel Blog Yazıları

AVM açık Meclis neden gizli

0 130

Cumhuriyet Halk Partisi Küme Başkanvekili Engin Altay, meclisin örtülü olmasına ait Meclis Lideri Mustafa Şentop’un “AVM’lerle TBMM bir mi? Şu devir acil bir şey de yok. Şayet gündemde kıymetli ve acil bir durum varsa, derhal davet ile toplanabilecek durumda” kelamlarına reaksiyon gösterdi. Altay, meclisin açılması için değerli gündemlerin bulunduğunu söyledi.

CHP Küme Başkanvekili Altay mecliste düzenlediği basın içtimasında “AVM’ler açıkken meclis neden kapalı” diye sorarak yerkürede parlamentoların esnek çalıştığını, Türkiye’nin de bu türlü bir sisteme geçebileceğini tabir etti. 

Altay, meclisin saklı olması nedeniyle yürütmeyi denetleyemediklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“Hayırlı olsun AVM’leri açtılar. Kimi güç odaklarına dayanamadılar. Bilim Kurulu’nun müspet bir görüşü olmamasına karşın AVM’ler açıldı. E meclis neden saklı? ‘Meclisin gündemi yok. Değerli bir gündem olursa açar toplanırız’ diyor sayın lider kıymetli gündemlerimiz var. Covid ile uğraşta hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın şehit sayılması, bunun bir evvel mecliste yasalaşması sağlık çalışanlarını motive edecektir.

Kira stopajı kaldırılsın diyoruz, sicil affı gelsin, motorlu taşıtlar vergisi bu yıl kalksın, kamuya ilişkin iş konumlarından 6 ay kira alınmasın, esnafa nemasız kredi verilsin, çiftçi borçları var, çiftçi perişan, maske ve hijyen eserlerinden KDV 1 yıl kaldırılmalı diyoruz. Bunlar meclisin işi değil mi? Meclisin en temel vazifesi yürütmeyi denetlemektir. Denetleyemiyoruz. Yerkürenin bütün parlamentoları esnek çalışıyor. Demiyoruz ki 7 gün 24 saat meclisi açalım. Lakin çiftçiyi, işini kaybeden garsonu, berberi, gündelik temizlikçiyi, kâğıt toplayan evlatların problemlerini çözmek için, daha evvel verdiğimiz 20’yi aşkın kanun teklifimiz meclisin raflarında. Haydi bizimkini kabul etmiyorsunuz, siz getirin, bunları acilen maddeleştirelim diyoruz. ‘Hayır meclis çalışmasın milletvekillerinin canı kıymetli’. 83 milyonun da canı tıpkı nispetle kıymetlidir. Geçmişte toplumsal arayı koruyarak oturduk. Yeniden oturabiliriz. Halk tabiri ile bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil bizim derdimiz üzüm yemek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.