Makalecin - Güncel Blog Yazıları

‘Esnafın kirasını devlet ödemeli’

0 68

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Dünyada meclisi gizli olan yalnızca Türkiye. Hepsinde açık, bizde saklı. Niçin örtülü kardeşim? Vatandaşın derdi var, kanun çıkaralım” dedi.

Kılıçdaroğlu; İzmir, Kırşehir, Rize, Uşak, Kırklareli, Kars, Muş, Diyarbakır, Kilis, Sivas ve Manisa’nın esnaf odaları liderleri ile Kasaplar Federasyonu ve Ayakkabıcılar Federasyonu yöneticileri ile görüştü. Görüntü konferans tekniğiyle yapılan görüşmede Kılıçdaroğlu, iş yanları kapanan esnafın kirasının devlet tarafından ödenmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Gelir elde etmeyen bir esnaf nasıl kirayı ödeyecek?” diye sordu.

‘Teklif vereceğiz’

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Meclis açıldığıda kanun teklifi vereceğiz, 2020 için motorlu taşıtlar vergisi alınmasın. Kovid-19 yerküreyi etkiliyor. Yerkürede meclisi saklı olan yalnızca Türkiye. Fransa, İngiltere, Güney Kore, Japonya, Papua Yeni Gine, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır… Hepsinde açık, bizde örtük. Niçin saklı kardeşim? Vatandaşın derdi var, kanun çıkaralım. Parlamentonun bu mevzuda ortak hareket etmesi lazım.”

Tedbir eleştirisi

Çay üreticilerinin sıkıntılarına da değinen Kılıçdaroğlu, “Türkiye İş Kurumu’nun muvakkat personel istihdam ederek, parasını da ödeyerek çayı toplatabileceği” teklifini getirdiklerini lakin hayata geçmediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, alışveriş merkezleriyle ilgili meseleleri da dinlediğini belirterek, “Çok AVM olmamalı akıllıca, isteyen istediği konuma dükkan açmamalı. Bunun ismi planlamadır. Bir sokakta bir berber olur, bir sokakta beş berber yaparsanız beşini de batırırsınız” dedi. Kılıçdaroğlu, esnafın, devletin çimentosu olduğunu, devlete yük değil ek sağladığını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Esnaf kardeşlerimin de siyaseti yakından izlemelerini, tahlil etmelerini isterim. Korona sürecinde başka memleketler esnafa ne yaptı, biz ne yaptık? Halk Bankası’ndan kaç esnaf kredi kullandı? 1 milyon 700 bin esnafımız var, bunun 200 bini Halk Bankası’ndan kredi kullandı. Başka bankalardan kredi meydanlara bir şey olmadı. Tedbir alıyorsanız bütün esnafı kucaklayan bir çerçeve içinde almak lazım.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.