Makalecin - Güncel Blog Yazıları

“İkinci elde 5 yaş ve üzeri otoya ilgi artıyor”

0 170

Türkiye 2. el araç pazarında faaliyet gösteren Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, kesimin şimdiki durumu ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz Nisan ayında, 2019 yılına nazaran online 2. el pazarı, 127 bin 252 adet satışla yüzde 11 küçüldü ve münhasıran Mart-Nisan aylarında düşen satışlar, bayilerde net olarak hissedildi. Nisan’da birinci üçe oturan markalar sırasıyla Volkswagen, Renault ve Fiat oldu. Ama 2. elde hareketlenmenin yakın devranda başlayacabileceğini söz eden Karakaş, olağanlaşma süreci ile birlikte bayram sonrasında pazarın yaralarının nispeten sarılacağını söyledi ve “Panik satışlar sebebiyle fiyatlarda yüzde 5-6 orantısında düşüş kelam konusu. Bu yüzden araç almak isteyen vatandaşlarımız için bugünler fırsat. Haziran sonu itibariyle fiyatlar yüzde 7-8 tekrar yükselecek” tahlilinde bulundu.

Sağlıklı büyüme için sıfır kilometre oto pazarı da toparlanmalı

Geçtiğimiz yılın 2. yarısı itibariyle değerli bir hareketlenmeye sahne olan 2. el araç bölümünün sürdürülebilir halde büyümesi için sıfır kilometre araç satışlarında üretim, stok ve ithalat üzere badirelerin aşılması gerektiğine dikkat çeken Karakaş, “İyi bir satış grafiği gösteren sıfır kilometre araç pazarı, 2. el pazarını da direkt olarak etkiliyor. Sıfır kilometre araç parkı, 2. el için de tıpkı vakitte araç kaynağı manasına geliyor. Bu yılın birinci çeyreği bitiminden itibaren maatteessüf kesim için kayıp bir periyot başlamış oldu. Yıl başında koyulan tüm amaçlar değişti. Pazarın kaderini belirleyecek devir ise yılın son çeyreği olacak” sözlerini kullandı.

Toplu taşımadan 2. el otoya eğilim artıyor

Pandemi sebebiyle kişilerin toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekinmeye başladığı ve şimdiye kadar hiç araç sahibi olmayanların bile artık araç sahibi olmayı düşündüğünü belirten Otomerkezi.net CEO’su Ali Karakaş, daha elverişli fiyat etiketine sahip 5-10 yaş arası otoya ilginin her geçen gün arttığını belirtiyor ve “2010-2015 model arası B ve C segmenti araçlara ilgi artarak devam ediyor. Yedek kesim, servis ve MTV üzere bahislerde taşıdıkları avantajlarla yürütme maliyeti daha düşük olan bu araçların yanı sıra 2010 model altı araç pazarı da orta vadede büyümeye açık” halinde kelamlarına devam ediyor.

Kaynak: Carmedya.com
Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.