Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Kılıçdaroğlu: 2020 yılı için MTV alınmasın

0 66

CHP Genel Yöneticisi Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde işleri olumsuz etkilenen esnaf temsilcileriyle görüntü konferansla görüştü.

Içtimaya İzmir, Kırşehir, Rize, Uşak, Kırklareli, Kars, Muş, Diyarbakır, Kilis, Sivas ve Manisa Esnaf Odaları Yöneticileri ile Kasaplar Federasyonu ve Ayakkabıcılar Federasyonu Liderleri katıldı.

Içtimada Kılıçdaroğlu’na, Genel Lider yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Veli Ağbaba eşlik etti.

Esnafın pandemi sürecinde “faizsiz kredi, çek-senet, vergi ödemeleri” üzere bahislerde yaşadığı dertleri dinleyen Kemal Kılıçdaroğlu, esnaf ve sanatkarların günlük yaşadığını, kendisi ve komşu esnafı o gün için bir gelir elde ettiyse “Allah’a şükür” dediğini söyledi.

Kovid-19 ile ilgili sürecin başında iş mahalleri kapananların kiralarının ödenmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Gelir elde etmeyen bir esnaf nasıl kirayı ödeyecek? Gelir elde etmeden birikimi olmaz, inanılmaz birikimi olsa endüstrici olur, işini büyütür.” dedi.

Görüşmede mazot desteğinden kelam edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, taksi, otobüs, servis ve tır şoförlerinin durumunu bildiklerini söz etti. CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Meclis açıldığıda bir kanun teklifi vereceğiz, bu yıl, 2020 yılı için motorlu taşıtlar vergisi alınmasın. Kovid-19 yalnızca bizi değil, yerküreyi etkiliyor. Yerkürede meclisi örtülü olan yalnızca Türkiye. Fransa, İngiltere, Güney Kore, Japonya, Papua Yeni Gine, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır… Hepsinde açık, bizde saklı. Niçin örtük kardeşim. Vatandaşın derdi var, kanun çıkaralım, varsa bu türlü dertler süratli halde yapalım, hayata geçirelim. Bütün Parlamentonun bu hususta ortak hareket etmesi lazım.”

Çay üreticilerinin sıkıntılarına da değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye İş Kurumunun muvakkat emekçi istihdam ederek, parasını da ödeyerek çayı toplatabileceği” teklifini getirdiklerini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, “Böylece çay üreticisi üstüne yük binmeyecekti, çaylar da bir halde toplanacaktı. Çay konusunda bu türlü bir karar alınabilirdi. Önerdik fakat olmadı.” sözlerini kullandı.

“Esnaf memleketin çimentosu”

Kılıçdaroğlu, alışveriş merkezleriyle ilgili sıkıntıları da dinlediğini belirterek, “Çok AVM olmamalı akıllıca, isteyen istediği noktaya dükkan açmamalı. Bunun ismi planlamadır. Bir sokakta bir berber olur, bir sokakta beş berber yaparsanız beşini de batırırsınız. Emeği de batırmış olursunuz, kaynak savurganlığına yol açarsınız.” dedi.

Sicil affının zarurî olduğunu söylediklerini de anımsatan Kılıçdaroğlu, bunun üzerinde durduklarını, sicil affının bir biçimde çıkması gerektiğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, esnafın bu devletin çimentosu olduğuna, devlete ek sağladığına inandığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Esnafın bu topluluğun huzur içinde yaşaması için elinden geleni gösterdiğini bilen bir şahısım. Esnafın korunması şayet Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na girmişse bu gerçekler yüzden girmiştir aslında. Bu gerçeklerin göz gerisi edilmemesi lazım. Esnaf kardeşlerimin de siyaseti yakından izlemelerini, tahlil etmelerini isterim. Korona sürecinde öbür devletler esnafa ne yaptı, biz ne yaptık? Halk Bankasından kaç esnaf kredi kullandı? Kaç esnafımız var? 1 milyon 700 bin esnafımız var, bunun 200 bini Halk Bankasından kredi kullandı. Öteki bankalardan kredi sahalara hiçbir şey olmadı. Bir tedbir alıyorsanız bütün esnafı kucaklayan bir çerçeve içinde almak lazım.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.