Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve MTV Ödemesi

0 114

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve MTV Ödemesi

Araç sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi, MTV her yıl Ocak (1 Ocak – 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz – 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor. Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu kara taşıtları ile uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları bu vergiyi ödemekle yükümlüdür.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın cinsi, yaşı gibi özellikler esas alınır. Aracın türüne, yaşına ve silindir hacmine göre kanunda belirtilen tarifelere göre vergi tutarı belirlenir. Otomobil ve motosikletlerin vergi hesaplamasında aracın yaşı ve silindir hacmi baz alınırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesine göre bir değerlendirme yapılır.

Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanır.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisini aracınızın bağlı olduğu ildeki vergi dairelerine veya bu dairelerin anlaşmalı olduğu bankalara ödeyebilirsiniz. Gelirler İdaresi Başkanlığı Internet Vergi Dairesinden veya anlaşmalı bankalardan herhangi birine nakit veya kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

MTV ödemenizi Halkbank, İş Bankası,Yapı Kredi, Hsbc, Finansbank, Bonus, Teb, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası , Aktif Bank’tan yapabilirsiniz.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kredi Kartı İle Ödenebilir Mi?

Motorlu taşıtlar vergisini kredi kartıyla ödeyebilmek için önce sorgulama yapmanız gerekiyor. intvd.gib.gov.tr adresinden Motorlu Taşıtlar sorgulama sayfasına girerek MTV tutarınızı sorgulayabilirsiniz. Bu sayfada “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme, Kredi Kartı İle Ödeme Bilgisi Sorgulama, Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve Kasko Değerleri” şeklinde 4 farklı seçenek karşınıza çıkacak. Burada ihtiyacınız olan seçeneğe tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama formunda istenen bilgileri doğru ve tam olarak doldurup MTV borcunuzu sorgulayabilir, kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

 

Bazı bankalar devletin sunduğu taksite ek olarak 2-3 taksit yapabiliyor. Böylece MTV ödemelerinizi taksitle ödemek mümkün hale geliyor.

 

MTV Borcu İnternet Üzerinden Kredi Kartı İle Nasıl ödenir?

Vergi dairesinin Web sitesinde “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” bölümüne girdiğinizde bir form karşınıza çıkacak. Bu formda plaka, özel plaka, TC kimlik numarası veya Vergi kimlik numarası ve tescil tarihi gibi bilgiler isteniyor. Burada plakayı bitişik yazıp özel plakayı “hayır” seçmeniz gerek. Gerçek kişiyseniz TC kimlik numaranızı, tüzel kişiyseniz ‘Vergi kimlik numaranızı girmelisiniz.

 

Aracınız yeniyse tescil tarihi adlı bölüme aracın trafiğe çıkış tarihini yazmalısınız. İkinci el araçlarda ise noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya aracın ruhsatında bulunan tarih yazılmalı. İstenen bilgileri doldurup ödeme kısmına geçebilirsiniz. MTV tutarınızı sorguladıktan sonra kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz.

Tahsilat belgesini resmi işlemlerde kullanacaksanız, tahsilat belgesinin bilgisayardan çıktısını alıp vergi dairesine onaylatmanız yeterli olacaktır. Motorlu taşıtlar vergisinin vadesi geçmişse, kart ile ödeme esnasında vadesi geçmiş MTV satırını seçerek ödeme yapabilirsiniz.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisini Zamanında Ödemezseniz Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ocak ve Temmuz ayında iki taksitle ödenmelidir. Ödemenizi zamanında yapmamanız halinde Maliye Bakanlığından mektup ile uyarı alırsınız. Buna rağmen ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka hesaplarınıza vergi dairesince haciz konulup ödemeniz gereken tutar tahsil edilir, gerekirse aracınız bağlanabilir.

Hangi Araçlar MTV Öder?

  • Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları
  • Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler
  • Liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtları MTV ödemekle yükümlüdür.

Elektirkli Araçlar İçin MTV Uygulaması

TBMM’ye gönderilen bir yasa tasarısı ile elektrikli araçlar da MTV ödemeye başlayacak. Bu yeni kanun tasarısıyla elektrikli araçlar, MTV tarifesinin sadece yüzde 25’i oranında vergilendirilecek.

300 cc-1600 cc arası araçlar için fiyatı 40 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) : 294 TL
Fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda MTV:  1.423 TL
Fiyatı 70 bini aşanlarda MTV: 1.553 TL

MTV, 1601 cc-1800 cc arası araçlar için fiyatı 100 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 2 bin 512 lira, fiyatı 100 bini aşanlarda 2 bin 741 lira.

Elektrikli araçlar bu bedellerin 4’te birini ödeyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.